Turystyczne Ciekawostki

Ciekawe miejsca w górach nad morzem i jeziorami

Dymarki Świętokrzyskie jako dodatkowa atrakcja przy poznawaniu Gór Świętokrzyskich

w dniu Sierpień 24, 2012

W dniach 18-19 sierpnia 2012, w Nowej Słupi, odbyła się impreza plenerowa „Dymarki Świętokrzyskie”. To połączenie radosnego festynu, z jarmarkiem regionalnych różności, oraz  z warsztatami edukacyjnymi.

Główna atrakcja „Dymarek Świętokrzyskich”, to pokaz na żywo, wytopu żelaza przy zastosowaniu metody używanej przed dwoma tysiącami lat, stosowaną w okresie rzymskim. Piece do wytopu żelaza, używane w starożytności zostały po zrekonstruowaniu współcześnie, nazwane dymarkami właśnie. Rzecz dzieje się  na terenie Centrum Kulturowo-Archeologicznego w Nowej Słupi, i oprócz tego, w czasie tych dni, odgrywany jest swoisty teatrzyk – odsłony życia codziennego dawnych mieszkańców ziem polskich oraz ich kontaktów z terenami Imperium Rzymskiego. Można podziwiać inscenizacje walk żołnierzy rzymskich, oglądać ich broń i ubiór. Jest to swoisty festyn archeologiczny prezentującego starożytne hutnictwo, oraz wytwórczość i kulturę ludów zamieszkujących ziemie polskie w okresie rzymskim.

Warto wybrać się , by obejrzeć to wydarzenie, a nawet by zatrzymać się w Nowej Słupi, leżącej u stóp Łysicy w Górach Świętokrzyskich, na dłużej właśnie w drugiej połowie sierpnia, bo zawsze w tym czasie, zazwyczaj w trzecim lub czwartym tygodniu, weekendzie sierpniowym, rokrocznie jest organizowana ta impreza, by połączyć wypoczynek w górach, górskie wycieczki, z dodatkową atrakcję w postaci festynu i Dymarek Świętokrzyskich.

Reklamy

%d blogerów lubi to: